Program Rowmania FEST 2019

ZIUA 1/ DAY 1VINERI, 30 AUGUSTFRIDAY, AUGUST 30ST
19:00 – 20:00Deschiderea oficială a celei de-a IX-a ediții a festivalului

Parada în canotci pe Dunăre, acompaniată de Bălașa Percussion Group. Sunt invitați să participe operatorii turistici, stakehoderi locali și cetățeni, cu bărcile proprii.

The official opening of the 9th edition of the festival

Parade on the Danube, accompanied by Bălașa Percussion Group. Tour operators, local stakeholders and citizens, with their own boats are invited to participate.

12:00 – 23:00Târg Gastronomic (Faleză) Culinary Fair (Tulcea – Canal 36)
19:30 – 19:45Cuvânt de deschidere (Faleză-Scenă)Opening speech (Promenade-Scene)
20:00-23:00Concerte Rock`n`Row
(Faleză-Scenă)
Haraszti Ádám Projekt
Am fost la munte și mi-a plăcut
Phoenix

Concerte Rock`n`Row
(Promenade-scene)
Haraszti Ádám Projekt
Am fost la munte și mi-a plăcut
Phoenix
ZIUA 2/ DAY 2SÂMBĂTĂ, 31 AUGUSTSATURDAY, AUGUST 31ST
10:00 – 23:00 Târg Gastronomic (Faleză) Culinary fair (Promenade)
10:00 – 18:00Ateliere pentru copii (Faleză)
Ateliere de construcție de canotci, foto-video, ilustrație, incubator de lecturi, atelier de îngrijire responsabilă a plantelor și reciclare, tobe
Workshops for children (Promenade)
Boats construction, photo-video, illustration, reading incubator, responsible plant care and recycling and drums workshops
10:00 – 18:00Demonstrații și mini-competiții teqball (Faleză)Demonstrations and mini-teqball competitions (Promenade)
10:00-14:00Plimbări cu canotca (Lac Ciuperca)Canotca rowing (Ciuperca lake)
11:00-12:00Competiţia pescărească „Ivan Patzaichin”
(Faleză-Ponton)
Concurs de vâslit în canotcă, pe Dunăre, între echipe de pescari din localităţile Deltei; animată de Bălașa Percussion Group
Ivan Patzaichin rowing competition
(Promenade-Pontoon)
Rowing competition in the canoe, on the Danube, between fisherman teams from the localities of the Delta; animated by Bălașa Percussion Group
12:00-12:30Festivitatea de premiere a câştigătorilor Competiţiei “Ivan Patzaichin” (Faleză-Scenă) The award ceremony of the winners of the “Ivan Patzaichin” Competition (Promenade-Stage)
12:00-18:00Roata dezvoltării durabile
(Lac Ciuperca)
Infotainment – Quiz cu premii
Sustainable Development Wheel
(Lake Ciuperca)
Infotainment – Quiz with prizes
15:00-18:30 Descoperă ROWmania – FINALA NAȚIONALĂ
(lac Ciuperca)
Concurs de vâslit în canotci de 10+1
Discover ROWmania – NATIONAL FINAL
(Lake Ciuperca)
Rowing competition in 10 + 1 boats
17:00-18:00 Întâmpinarea participanţilor la Tour International Danubien (TID) (Faleză-Ponton) Welcome to the Danubien International Tour (TID) (Cliff-Ponton)
19:00-19:30 Vernisajul expoziției „Istoria sporturilor nautice din Ungaria” (Casa Avramide)
Expoziția va fi deschisă între 31 august – 1 septembrie, 10:00-18:00
Opening of the exhibition „History of water sports in Hungary” (Avramide House)
The exhibition will be open from August 31 to September 1, from 10am to 6pm
19:30-20:00 Festivitate de premiere Descoperă ROWmania (Finala națională) și Tour International Danubien
(Faleză-Scenă)
Award Ceremony Discover ROWmania (National Finals) &
Tour International Danubien

(Promenade-Stage)
20:00-23:00Concerte Rock`n`Row
(Faleză-Scenă)
The Kryptonite Sparks
OȚET Light and Fire (Spectacol cu foc și lumini)
Cargo
Rock`n`Row concerts
(Promenade-Scene)
The Kryptonite Sparks
OȚET Light and Fire (Fire and lights show)
Cargo
21:00 Proiecţie de film (Piaţa Civică)
Baloane de curcubeu (r. Iosif Demian, România, 1982, 132’
comedie)
Movie screenings (Civic Square)
Rainbow bubbles (r. Iosif Demian, România, 1982, 132’
comedy)
Ziua 3/ Day 3Duminică, 1 septembrieSunday, September 1st
09:30-14:30Alianța AUR pentru 2030 (Hotel Esplanada)
Conferința națională pentru conștientizarea rolului râurilor în consolidarea comunităților durabile din România și experiența de activitate recreativă pe apă
AUR Alliance for 2030 (Hotel Esplanada)
National Conference to raise awareness of the role of rivers in strengthening the sustainable communities in Romania and the experience of recreational activity on the water
10:00-23:00Târg gastronomic (Faleză)Culinary fair (Promenade)
10:00-18:00 Ateliere pentru copii (Faleză)

Ateliere de construcție de canotci, foto-video, ilustrație, incubator de lecturi, atelier de îngrijire responsabilă a plantelor și reciclare, tobe

Workshops for children (Promenade)

Workshops for boatbuilding, photo-video, illustration, reading incubator, responsible plant and recycling workshop, drums

10:00-18:00 Plimbări cu canotca (lac Ciuperca)Canotca rowing (Lake Ciuperca)
21:00Proiecţie de film (Piaţa Civică)
Parking (r. Tudor Giurgiu, România, 2019, 110’, dramă romantică)
Film screening (Civic square)
Parking (r. Tudor Giurgiu, România, 2019, 110’, romantic drama)
Ziua 4/ Day 4Luni, 2 septembrieMonday, September 2nd
09:00Plecare în ultima etapă TID, turul Tulcea – Murighiol – Sf. GheorgheDeparture – the last TID stage, the Tulcea – Murighiol – Sf. Gheorghe tour

Au mai rămas:

0Weeks0Days0Hours