Program Rowmania FEST 2019

ZIUA 1/ DAY 1VINERI, 30 AUGUSTFRIDAY, AUGUST 30ST
12:00 – 23:00Faleza Food Festival – Târg de gastronomie urbană (Faleză)
(food-truck, rulote, baruri mobile)
Faleza Food Festival – Culinary Fair (Tulcea – Canal 36)
(food-trucks, bars on wheels)
19:00 – 19:45Concert Rock`n`Row
(Faleză-Scenă)
Haraszti Ádám Projekt
Rock`n`Row concert
(Faleză-Scenă)
Haraszti Ádám Projekt
19:45 – 20:00Deschiderea oficială a celei de-a IX-a ediții a festivalului

Parada în canotci pe Dunăre, acompaniată de Bălașa Percussion Group. Sunt invitați să participe operatorii turistici, stakehoderi locali și cetățeni, cu bărcile proprii.

The official opening of the 9th edition of the festival

Parade on the Danube, accompanied by Bălașa Percussion Group. Tour operators, local stakeholders and citizens, with their own boats are invited to participate.

20:00 – 20:15Cuvânt de deschidere (Faleză-Scenă)
Ivan Patzaichin (președintele Asociației Ivan Patzaichin – Mila 23), László Borbély (Consilier de stat, coordonatorul Departamentului pentru dezvoltare durabilă din cadrul Guvernului României), Horia Teodorescu (Președintele Consiliului Județean Tulcea), Lucian Furdui (Prefectul județului Tulcea), Cătălin Țibuleac (Guvernator al Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării), Constantin Hogea (Primarul municipiului Tulcea)

Demonstrație de teqball și donarea mesei de teqball din partea statului maghiar către Clubul Sportiv Școlar Tulcea (Faleză-Scenă)
Participă: Iglói-Nagy István (Director – Departamentul de diplomație sportivă, Ministerul de Externe), Murányi Gergely (Șeful Departamentului de relații diplomatice, Federația Internațională de Teqball), Alexandru Grecu (director Clubul Sportiv Școlar Tulcea) și Kósa András László (director, Institutul Balassi – Institutul Maghiar din București)

Opening speech (Promenade-Scene)
Ivan Patzaichin (President of the Ivan Patzaichin – Mila 23 Association), László Borbély (State Councilor, Coordinator of the Department for Sustainable Development of the Romanian Government), Horia Teodorescu (President of Tulcea County Council), Lucian Furdui (Prefect of Tulcea County), Cătălin Țibuleac (Governor of the Danube Delta Biosphere Reserve Administration), Constantin Hogea (Mayor of Tulcea),

Teqball demonstrations and the donation of the teqball table from the Hungarian state to the Tulcea School Sports Club (Promenade-scene)
Participants: Iglói-Nagy István (Director – Department of Sports Diplomacy, Ministry of Foreign Affairs), Murányi Gergely (Head of the Department of Diplomatic Relations, International Federation of Teqball), Alexandru Grecu (director of the Tulcea School Sports Club) and Kósa András (director of László Balassi Institute – Hungarian Institute of Bucharest)

20:30-23:00Concerte Rock`n`Row
(Faleză-Scenă)
Am fost la munte și mi-a plăcut
Phoenix

Rock`n`Row concerts
(Promenade-scene)
Am fost la munte și mi-a plăcut
Phoenix
ZIUA 2/ DAY 2SÂMBĂTĂ, 31 AUGUSTSATURDAY, AUGUST 31ST
10:00 – 23:00 Faleza Food Festival – Târg de gastronomie urbană (Faleză)
(food-truck, rulote, baruri mobile)
Faleza Food Festival – Culinary fair (Promenade)
(food-trucks, bars on wheels)
10:00 – 19:00Ateliere de educație alternativă pentru copii (Faleză)

10:00 – 13:00 Incubatorul de lectură – atelier de proză pentru copiii între 9-15 ani, cu scriitoarele Svetlana Cârstean și Ana Maria Sandu (Hotel Esplanada)

10:00 – 13:00 Cum să construiești o canotcă – atelier de construcție de machete de bărci cu Viorel Gheorghe – Atelierul Mobil (Faleză – în fața Restaurantului Ivan Pescar)

12:00 – 14:00 Atelier de desen cu ilustratoarea Maria Mălcică (Restaurantul Ivan Pescar)

10:00 – 11:00 Atelier de fotografie cu Oana Turcu (pentru copiii între 9-14 ani) (Restaurantul Ivan Pescar)

16:00 – 16:30 Batem toba! – Atelier de percuție cu Bălașa Percussion Group (lac Ciuperca)

16:00 – 19:00 Cum să construiești o canotcă – atelier de construcție de machete de bărci cu Viorel Gheorghe – Atelierul Mobil (Faleză – în fața Restaurantului Ivan Pescar)

17:00 – 19:00 Atelier de reciclare creativă și folosire responsabilă a plantelor cu Laura și Dragoș (Faleză – în fața Restaurantului Ivan Pescar)

Alternative education workshops for children (Promenade)

10:00 – 13:00 Reading incubator – prose workshop for children (9-15 y), with authors Svetlana Cârstean and Ana Maria Sandu (Hotel Esplanada)

10:00 – 13:00 How to build a canoe – boat model construction workshop with Viorel Gheorghe – Atelierul Mobil (Promenade – in front of Ivan Pescar Restaurant)

12:00 – 14:00 Drawing workshop with illustrator Maria Mălcică (Ivan Pescar Restaurant)

10:00 – 11:00 Photography workshop with Oana Turcu (for children aged 9-14) (Ivan Pescar Restaurant)

16:00 – 16:30 Let’s beat the drum! – Percussion workshop with Bălașa Percussion Group (Ciuperca Lake)

16:00 – 19:00 How to build a canotca – boat model construction workshop with Viorel Gheorghe – Mobile Workshop (Promenade – in front of Ivan Pescar Restaurant)

17:00 – 19:00 Creative recycling workshop and responsible use of plants with Laura and Dragoș (Promenade – in front of Ivan Pescar Restaurant)

10:00 – 18:00Demonstrații și mini-competiții teqball (Faleză)Demonstrations and mini-teqball competitions (Promenade)
10:00-14:00Plimbări cu canotca (Lac Ciuperca)Canotca rowing (Ciuperca lake)
11:00-12:00Competiţia pescărească „Ivan Patzaichin”
(Faleză-Ponton)
Concurs de vâslit în canotcă, pe Dunăre, între echipe de pescari din localităţile Deltei; animată de Bălașa Percussion Group
Ivan Patzaichin rowing competition
(Promenade-Pontoon)
Rowing competition in the canotca, on the Danube, between fisherman teams from the localities of the Delta; animated by Bălașa Percussion Group
12:00-12:30Festivitatea de premiere a câştigătorilor Competiţiei “Ivan Patzaichin” (Faleză-Scenă) The award ceremony of the winners of the “Ivan Patzaichin” Competition (Promenade-Stage)
12:00-18:00Roata dezvoltării durabile
(Lac Ciuperca)
Infotainment – Quiz cu premii
Sustainable Development Wheel
(Lake Ciuperca)
Infotainment – Quiz with prizes
15:00-18:30 Descoperă ROWmania – FINALA NAȚIONALĂ
(lac Ciuperca)
Concurs de vâslit în canotci de 10+1
Discover ROWmania – NATIONAL FINAL
(Lake Ciuperca)
Rowing competition in 10 + 1 boats
17:00-18:00 Întâmpinarea participanţilor la Tour International Danubien (TID) (Faleză-Ponton) Welcome to the Danubien International Tour (TID) (Cliff-Ponton)
19:00-19:30 Vernisajul expoziției Glorii ale sportului nautic din Ungaria (Casa Avramide)
Expoziția va fi deschisă între 31 august – 1 septembrie, 10:00-18:00
Opening of the exhibition Glories of water sports in Hungary (Avramide House)
The exhibition will be open from August 31 to September 1, from 10am to 6pm
19:30-20:00 Festivitate de premiere Descoperă ROWmania (Finala națională) și Tour International Danubien
(Faleză-Scenă)
Award Ceremony Discover ROWmania (National Finals) &
Tour International Danubien

(Promenade-Stage)
20:00-23:00Concerte Rock`n`Row
(Faleză-Scenă)
The Kryptonite Sparks
OȚET Light and Fire (Spectacol cu foc și lumini)
Cargo
Rock`n`Row concerts
(Promenade-Scene)
The Kryptonite Sparks
OȚET Light and Fire (Fire and lights show)
Cargo
21:00 Proiecţie de film în aer liber (Piaţa Civică)
Baloane de curcubeu (r. Iosif Demian, România, 1982, 132’
comedie)
Outdoor movie screening (Civic Square)
Rainbow bubbles (r. Iosif Demian, România, 1982, 132’
comedy)

Ziua 3/ Day 3Duminică, 1 septembrieSunday, September 1st
09:30-14:30Alianța AUR pentru 2030 (Hotel Esplanada)
Conferința națională pentru conștientizarea rolului râurilor în consolidarea comunităților durabile din România și experiența de activitate recreativă pe apă
AUR Alliance for 2030 (Hotel Esplanada)
National Conference to raise awareness of the role of rivers in strengthening the sustainable communities in Romania and the experience of recreational activity on the water
10:00-23:00Faleza Food Festival – Târg de gastronomie urbană (Faleză)
(food-truck, rulote, baruri mobile)
Faleza Food Festival – Culinary fair (Promenade)
10:00-19:00 Ateliere de educație alternativă pentru copii (Faleză)

10:00 – 13:00 Incubatorul de lectură – atelier de proză pentru copiii între 9-15 ani, cu scriitoarele Svetlana Cârstean și Ana Maria Sandu (Hotel Esplanada)

10:00 – 13:00 Cum să construiești o canotcă – atelier de construcție de machete de bărci cu Viorel Gheorghe – Atelierul Mobil (Faleză – în fața Restaurantului Ivan Pescar)

10:00 – 13:00 Atelier de reciclare creativă și folosire responsabilă a plantelor cu Laura și Dragoș (Faleză – în fața Restaurantului Ivan Pescar)

11:00 – 13:00 Atelier de desen cu ilustratoarea Maria Mălcică (Restaurantul Ivan Pescar)

14:00 – 16:00 Atelier de fotografie cu Oana Turcu (pentru copiii +15 ani. Cursanții trebuie să aibă la ei un aparat de fotografiat sau un telefon cu cameră performantă) (Restaurantul Ivan Pescar)

16:00 – 19:00 Cum să construiești o canotcă – atelier de construcție de machete de bărci cu Viorel Gheorghe – Atelierul Mobil (Faleză – în fața Restaurantului Ivan Pescar)

Alternative education workshops for children (Promenade)

10:00 – 13:00 Reading incubator – prose workshop for children (9-15 y), with authors Svetlana Cârstean and Ana Maria Sandu (Hotel Esplanada)

10:00 – 13:00 How to build a canotca – boat model construction workshop with Viorel Gheorghe – Atelierul Mobil (Promenade – in front of Ivan Pescar Restaurant)

10:00 – 13:00 Creative recycling workshop and responsible use of plants with Laura and Dragoș (Promenade – in front of Ivan Pescar Restaurant)

11:00 – 13:00 Drawing workshop with illustrator Maria Mălcică (Ivan Pescar Restaurant)

14:00 – 16:00 Photography workshop with Oana Turcu (for children aged 15+. A photo camera or smarthphone is required for each participant) (Ivan Pescar Restaurant)

16:00 – 19:00 How to build a canoe – boat model construction workshop with Viorel Gheorghe – Mobile Workshop (Promenade – in front of Ivan Pescar Restaurant)

10:00-18:00 Plimbări cu canotca (lac Ciuperca)Canotca rowing (Lake Ciuperca)
21:00Proiecţie de film (Piaţa Civică)
Parking (r. Tudor Giurgiu, România, 2019, 110’, dramă romantică)
Film screening (Civic square)
Parking (r. Tudor Giurgiu, România, 2019, 110’, romantic drama)
Ziua 4/ Day 4Luni, 2 septembrieMonday, September 2nd
09:00Plecare în ultima etapă TID, turul Tulcea – Murighiol – Sf. GheorgheDeparture – the last TID stage, the Tulcea – Murighiol – Sf. Gheorghe tour

Au mai rămas:

0Weeks0Days0Hours